Honorowi Obywatele

Ksawery Jasieński - Znany lektor radiowy i telewizyjny został honorowym obywatelem Chocimowa w gminie Kunów.Uchwałę w tej sprawie podjęła Chocimowska Rada Sołecka. Ksawery Jasieński jest siostrzeńcem pochodzącego z Chocimowa Mariana Ośniałowskiego, tragicznie zmarłego poety.

W 2007 roku odsłonił dedykowaną poecie tablicę pamiątkową umieszczoną na budynku dworu Ośniałowskich w Chocimowie, a w październiku 2008 roku uczestniczył w promocji książki poświęconej jego życiu i twórczości - "Wiersze i proza Mariana Ośniałowskiego".

Od wielu lat wspierał działalność Stowarzyszenia Rozwoju Wsi Chocimów i podejmował starania, aby w chocimowskim dworze po likwidacji funkcjonującej tam szkoły powstała placówka kulturalna. Jest nim "Centrum pod Lipami".

Janina Karbowniczek - najstarsza mieszkanka Chocimowa, 14 grudnia 2011 roku obchodziła setne urodziny. Rada Sołecka oraz Stowarzyszenie Rozwoju Wsi Chocimów nadało Jubilatce tytuł Honorowego Obywatela Chocimowa.

Pani Janina Karbowniczek urodziła się 14 grudnia 1911 r. w Kunowie. Miała dwóch braci Juliana i Lucjana. Julian zginął w wieku 22 lat podczas II wojny światowej. W 1930 r. wyszła za mąż za Władysława Karbowniczka, zaraz po ślubie wyjechała z mężem na kresy wschodnie. W 1939 r. wrócili do kraju na wakacje i już zostali. Zamieszkali w Prawęcinie, w czasie wojny rozpoczęli budowę domu w Chocimowie. Mąż Pani Janiny zmarł w 1972 roku. Mieli trzy córki. Pierwsza córka - Róża zmarła w wieku 2 lat. Druga córka - Maria mieszka w Chocimowie, opiekuje się matką. Trzecia córka - Zdzisława mieszka w Miechowie koło Krakowa. Pani Janina doczekała się również czworga wnuków: Danuty, Ireneusza, Małgorzaty i Witolda oraz pięciorga prawnuków: Piotra, Krzysztofa, Natalię, Dariusza i Mariolę. Pani Janina do dnia dzisiejszego cieszy się dobrym zdrowiem, zadowoleniem i opieką rodziny.

W ramach projektu "Zachowanie dziedzictwa kulturowego zgodnie z tradycjami mieszkańców Chocimowa poprzez odtworzenie i reaktywowanie starego obrzędu i kuchni naszych ojców" realizowanego przez Stowarzyszenie Rozwoju Wsi Chocimów w 2011 roku wydano folder, w którym zamieszczono przepisy kulinarne pani Janiny Karbowniczek.

Stowarzyszenie Rozwoju Wsi Chocimów 2010 - 2014