Aktualności

I RAJD NIEPODLEGŁOŚCIOWY

W sobotę 21 października 2017 roku Burmistrz Miasta i Gminy Kunów Lech Łodej wraz ze Stowarzyszeniem Rozwoju Wsi Chocimów zaprosili mieszkańców naszego powiatu na I Rajd Niepodległościowy. Rajd zorganizowano dzięki dotacji ze środków Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2021 w ramach programu dotacyjnego „Niepodległa” skierowanego do szerokiego grona odbiorców, który wspiera działania o charakterze kulturowym, artystycznym, edukacyjnym, przygotowujące do godnego celebrowania setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości ze szczególnym uwzględnieniem pamięci i tradycji regionalnej, lokalnej i rodzinnej wpisanej i tworzącej historię narodową. Rajd rozpoczął realizację projektu ”O czym szumią lipowe drzewa”, którego pomysłodawcą jest Barbara Domagała i jak sama mówi: Rajd miał na celu uczulenie młodego społeczeństwa jak ważne w życiu każdego człowieka jest poznanie historii związanej z "małą ojczyzną", uświadomienie, że historii nie da się wymazać, należy ją poznać i kultywować tak aby jak najwięcej można było przekazać następnemu pokoleniu”.

Rajd rozpoczęto na kunowskim rynku, i wzięło w nim udział ponad 200 osób: dzieci i młodzież ze Szkoły Podstawowej w Kunowie, harcerze z Hufca Ostrowieckiego na czele z komendantem Dariuszem Czupryńskim , harcerze z okolic Sandomierza, seniorzy, seniorki Klubu Kobiet Kreatywnych z Kunowa, mieszkańcy gminy. Liczba uczestników była imponująca bo też i organizatorzy zadbali o różne formy aktywności: wędrówka piesza, nordic walking i przejazd autokarem. Rajd profesjonalnie poprowadzili historycy, regionaliści i ludzie z pasją: Szymon Pająk, Augustyn Kowalski, Małgorzata Kowalska, Janusz Sternik.

Na kunowskim skwerze im. Powstańców Styczniowych historię pomnika z 1861 roku upamiętniającego bohaterów manifestacji patriotycznej przypomniał Szymon Pająk, po czym przemaszerowano pod pomnik Tadeusza Kościuszki, który ufundowali mieszkańcy Kunowa, w setną rocznicę śmierci naczelnika powstania narodowego, równo 100 lat temu 15 października 1917 roku. W tym roku dzięki staraniom Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Kunowskiej pomnik został odnowiony.

Uczestnicy rajdu odwiedzili Kolonię Inwalidzką, gdzie Pani Jadwiga Banasik przedstawiła, niezwykłą historię tej malowniczej miejscowości. Obok świetlicy znajduje się pomnik upamiętniający historię założenia miejscowości w latach 20- tych przez inwalidów wojennych, uczestników walk o niepodległość w 1920 roku, którzy jako rekompensatę za utracone zdrowie otrzymali po 9ha ziemi. Wszyscy też uczestniczyli w podniosłym wydarzeniu, poświęceniu tablicy pamiątkowej w miejscu gdzie 17 października 1943 roku dokonano egzekucji 19 letniego mieszkańca Kolonii Inwalidzkiej Władysława Skowrona za współpracę z partyzantami. Tablica została wykonana przez pana Jana Leszczyńskiego.

  Cała trasa marszu wynosiła ok 6 kilometrów. Wszyscy uczestnicy zostali przewiezieni do podworskiego parku w Chocimowie gdzie czekała gorąca wojskowa grochówka, kiełbaski i inne smakołyki przygotowane przez Stowarzyszenie Rozwoju Wsi Chocimów. Harcerze rozpalili ognisko, można było razem pośpiewać, rozpocząć gawędę... Wytrwali uczestnicy rajdu razem biesiadowali słuchając pięknych utworów w wykonaniu Orkiestry Polowej Brygady Polskich Drużyn Strzeleckich.

Organizatorzy serdecznie dziękują wszystkim uczestnikom rajdu, przewodnikom, opiekunom, wszystkim tym, którzy włączyli się w jego organizację.

 

Administrator 2017-10-27
Stowarzyszenie Rozwoju Wsi Chocimów 2010 - 2014