Aktualności
Stowarzyszenie Rozwoju Wsi Chocimów działa od 2004 roku.
Jego siedziba mieści się w maleńkiej wsi Chocimów w gminie Kunów w powiecie ostrowieckim, w woj. Świętokrzyskim. Mottem przewodnim stowarzyszenia są słowa Jana Pawła II :
"Twórzcie kulturę wsi, w której obok nowych wymiarów jakie niosą czasy, pozostanie jak u dobrego gospodarza - miejsce na rzeczy dawne, uświęcone tradycją potwierdzone przez prawdę wieków."
Celem działania Stowarzyszenia zgodnie ze statutem jest wspieranie wszechstronnego i zrównoważonego rozwoju: społecznego, kulturalnego i gospodarczego wsi Chocimów, integracja mieszkańców wsi, przeciwdziałanie bezradności i wykluczeniu społecznemu, wspieranie demokracji i budowanie społeczeństwa obywatelskiego w środowisku lokalnym.
Realizujemy swoje cele poprzez min. organizowanie wszelkich form edukacji dla dzieci, młodzieży i osób dorosłych, w tym seniorów, szeroko rozumianą działalność kulturalną, działania na rzecz zachowania i rozwoju lokalnej tożsamości, tradycji, obyczajów i dóbr kultury, organizowanie wsparcia dla rodzin w trudnej sytuacji, ochronę przyrody i krajobrazu, wspieranie rozwoju turystyki, upowszechnianie sportu, rekreacji oraz aktywnego wypoczynku, oraz podejmowanie w ramach obowiązujących przepisów wszelkich przedsięwzięć związanych z rozwojem wsi.
Opieramy swoją działalność na pracy społecznej członków. Do prowadzenia swych spraw zatrudniamy pracowników, głównie na umowy zlecenia oraz korzystamy z pomocy wolontariuszy. Nasz zespół tworzą ludzie z pasją, ambitni, empatyczni i pracowici. Chętnie poszerzamy swoją wiedzę i jesteśmy otwarci na nowe wyzwania.
Nasza grupę docelowa tworzą mieszkańcy wsi Chocimów i całej gminy Kunów.
Powiat zamieszkuje przeważający odsetek osób w wieku emerytalnym. Znaczna część seniorów to wdowy, osoby samotne, opiekujące się członkiem rodziny. Stowarzyszenie realizuje działania między innymi przygotowujące do starości, dbamy o wzmacnianie trwałych relacji międzypokoleniowych oraz kształtowanie postaw empatycznych wobec osób starszych.
Życie codzienne seniorów skupia się w ich małych miejscowościach, w związku z czym nie mają oni praktycznie dostępu do rozrywki, kultury, edukacji, różnych, atrakcyjnych sposobów spędzania czasu wolnego. Dojazdy do większych ośrodków miejskich są czasochłonne i wymagają sporych nakładów finansowych, na które seniorzy nie mogą sobie pozwolić. Osobom mieszkającym samotnie brakuje motywacji do wychodzenia w domu, zamykają się ze swoimi problemami w czterech ścianach. Ludzie starsi nie mogą być zepchnięci na margines życia, ponieważ maja do odegrania znaczącą role w społeczeństwie. W nich tkwi potencjał i ogrom doświadczeń życiowych, które powinny być przekazane młodemu pokoleniu.
Rozwój organizacji opieramy o następujące cele:
1. Wspieranie rozwoju ekonomicznego regionu,
2. Działalność wspomagająca rozwój gospodarczy, w tym rozwój przedsiębiorczości,
3. Działalność wydawniczą i informacyjną,
4. Prowadzenie warsztatów, szkoleń, kursów, doradztwo,
5. Organizację imprez i akcji promocyjnych,
6. Organizacja wypoczynku, wycieczek,
7.Organizacje czasu wolnego dla mieszkańców,
8. Działalność edukacyjną i dydaktyczną,
9. Współpracę z innymi organizacjami.
Organizacja przeprowadziła analizę, na podstawie której wyodrębniono mocne oraz słabe strony. Zidentyfikowano domeny organizacji, czyli jej silne strony, które staną się fundamentem realizacji przyszłych działań oraz obszary deficytowe, wymagające wzmocnienia/korekt.
Mocne strony:
Znajomość potrzeb lokalnej społeczności
Znajomość sytuacji, historii, pokoleń i lokalnych mieszkańców
Bogate doświadczenie i osadzenie w działalności regionu
Lokalizacja siedziby atrakcyjna turystycznie
Udział kilku pokoleń w tworzeniu stowarzyszenia
Dobra współpraca
z lokalnymi władzami
Siedziba organizacji- Dwór im. M. Ośniałowskiego
Różnorodność działań
Różnorodność odbiorców
Różnorodna oferta zewnętrzna
Produkty lokalne
Dziedzictwo artystyczne i literackie
Zaangażowanie lokalnych artystów
i literatów- historycznych i współczesnych
Słabe strony:
Brak bezpośredniej komunikacji (transport zbiorowy)
Zmniejszająca się liczba angażujących się członków stowarzyszenia
Zbyt mała promocja działań
Brak systematycznego finansowania
Po przeprowadzeniu rozmów z lokalną społecznością, członkami stowarzyszenia oraz przeprowadzeniu analizy mocnych i słabych stron stowarzyszenia wypracowano wstępnie obszary rozwoju stowarzyszenia w kontekście budowania kapitału żelaznego:
Działalność w zakresie zdrowia psychicznego, profilaktyka zdrowia psychicznego
Działalność rekreacyjno - turystyczna.
Fundraising.
Działalność teatralno- artystyczna.
Strategia Rozwoju Stowarzyszenia Wsi Chocimów zakłada ponadto następujące cele:
Turystyczne wykorzystanie dziedzictwa kulturowego i naturalnego.
Pobudzenie przedsiębiorczości wśród mieszkańców.
Wsparcie realizacji pasji mieszkańców i turystów.
Wizją Stowarzyszenia Rozwoju Wsi Chocimów jest silna, niezależna finansowo, dobrze rozwinięta organizacja, działająca na rzecz partycypacji społecznej i aktywności obywatelskiej, integrująca mieszkańców, której działalność opiera się na lokalnych zasobach i współdziałaniu partnerów z różnych sektorów. obraz organizacji w przyszłości, przy założeniu wystąpienia korzystnych uwarunkowań. Wizja przyjęta w strategii jest odzwierciedleniem marzeń i ambicji członków Stowarzyszenia, wiążących się z jej działaniem oraz stanem docelowym, który chcą osiągnąć w przyszłości.
Administrator 2024-04-25