Aktualności

Uroczyste zakończenie projektu

O TYM SZUMIĄ LIPOWE DRZEWA W CHOCIMOWIE”

W sobotę 25 listopada w dworku w Chocimowie odbyło się uroczyste zakończenie projektu „ O czym szumią lipowe drzewa” realizowanego przez Stowarzyszenie Rozwoju Wsi Chocimów ramach dotacji ze środków Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2021 w ramach programu dotacyjnego „Niepodległa” skierowanego do szerokiego grona odbiorców, który wspiera działania o charakterze kulturowym, artystycznym, edukacyjnym, przygotowujące do godnego celebrowania setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości ze szczególnym uwzględnieniem pamięci i tradycji regionalnej, lokalnej i rodzinnej wpisanej i tworzącej historię narodową. Projekt, który trwał od października obejmował wiele działań: zorganizowano I Rajd Niepodległościowy, spotkania z historią zarówno dla dzieci jak i seniorów prowadzone przez historyków regionalistów, ludzi z pasją. W uroczystym podsumowaniu projektu nie mogło zabraknąć Ksawerego Jasieńskiego z rodziną - siostrzeńca poety z Chocimowa Mariana „Rysia” Ośniałowskiego, który opowiadał „O czym szumią lipowe drzewa”.

Znany lektor radiowy i telewizyjny wspominał lata dzieciństwa, okres wojenny i powojenny, kiedy to rodzina Ośniałowskich została wypędzona z dworu. Dwór został przejęty przez Niemców 1942 roku. W Chocimowie było wtedy wiele osób, rodziny okolicznych ziemian, wypędzone ze swoich majątków, znalazły tu schronienie gdzie był rozległy dom i zaplecze. Uzupełnieniem wspomnień była prezentacja multimedialna „Ogrody to zaklęta bajka” przygotowana przez stowarzyszenie opowiadająca o historii dworku i ludzi z nim związanych. Podczas uroczystości wystąpił zespół „Chocimowianie” przypominając utwór o starym, rodzinnym domu. Solistki: Maja Ożdzyńska, Karolina Cieślik, Małgosia Sala i Klaudia Major wystąpiły w przepięknym repertuarze pieśni wojskowych, patriotycznych oraz współczesnych. Imprezę uświetnił występ członków Orkiestry Brygady Polskich Drużyn Strzeleckich. Organizatorzy zadbali też o poczęstunek składający się z dań regionalnych i słodkich wypieków. Miło nam było gościć Pana Lecha Łodeja - Burmistrza Miasta i Gminy Kunów, Pana Szymona Pająka - Przewodniczącego Rady Gminy wraz z radnymi, Jerzego Brożynę przewodniczącego Rady Powiatu i wice przewodniczącego Marka Bilskiego,sołtysów, historyków,przedstawicielki Klubu Kobiet Kreatywnych z Kunowa, mieszkańców Chocimowa i okolicznych miejscowości. Wysoka frekwencja podczas uroczystości pokazała zapotrzebowanie na wartości duchowe wyższego rzędu iż każdy potrzebuje chwili wyciszenia, refleksji i zadumy.

 

Stowarzyszenie Rozwoju Wsi Chocimów składa serdeczne podziękowanie wszystkim osobom, które wsparciem i zaangażowaniem przyczyniły się do realizacji projektu i zorganizowania pięknej patriotycznej imprezy wykraczającej swym zasięgiem i znaczeniem poza naszą gminę. 

 

Administrator 2017-11-28
Stowarzyszenie Rozwoju Wsi Chocimów 2010 - 2014